Vodeći se kur’anskim načelom prema kojem su vjernici i vjernice prijatelji jedni drugima, Kolektiv muallima Islamske zajednice u Hrvatskoj je, tragom prošlogodišnjeg uspješnog, regionalnog predramazanskog susreta žena u Puli, napravio zahtjevan organizacijski iskorak, te dijelu ženskog džemata Islamske zajednice u Hrvatskoj, ponudio prijateljsku ruku druženja pod nazivom „Ususret ramazanu“.
Selce, malo primorsko naselje, smješteno južno od Crikvenice, bilo je tako 2. i 3. marta središte dvodnevnog susreta stotinu i pedeset žena muslimanki iz svih većih Medžlisa Islamske zajednice u Hrvatskoj (Dubrovnik, Sisak, Split, Pula, Zagreb, Umag i Rijeka).
Lijepo je bilo promatrati euforiju i uzbuđenje na licima dragih majki i sestara, različitih dobnih skupina, dok se okupljaju u hotelu Marina.
Predivno je bilo svjedočiti njihovom oduševljenju što se netko sjetio na ovakav način doprinijeti osnaživanju muslimanki u vremenu kada je sve izraženija otuđenost, ali i upadanje u zamku licemjerne pobožnosti i formalizma u vjeri.
Muallime su osobe koje neposredno, kroz vjeronaučni proces i svakodnevne vjerske aktivnosti, ponajbolje osjećaju bilo džemata a kao takve, između ostaloga, uočavaju i duboku krizu „kulture pobožnosti“.
Budući se pobožnost, dobročinstvo i čestitost snažno vezuje za čovjeka, za ljude, žene i muškarce, organiziranjem predramazanskog susreta u Selcu, željelo se okupiti one koje čine jednu polovicu naših džemata, a rađaju i pokreću onu drugu, te im, ramazanu ususret, skrenuti pažnju na pobožnost kao odgovornost i potrebu otklona od formalizma u njoj, osobito u namazu, postu i ostalim ramazanskim ibadetima.
Drugi važan motiv ovakvog vida susreta jeste pokušaj buđenja svijesti o potrebi uključivanja mlađih osoba u djelovanje Zajednice, jer u većini naših džemata postoji određena kriza kada je u pitanju ženski aktivizam.
Prirodno je da dolazi do smjene generacija, a mlade i obrazovane žene se sve manje pronalaze u klasičnim načinima ženskog aktivizma.
Mnoge vrijedne hanume, koje su godinama sudjelovale u akcijama Islamske zajednice, tiho i nečujno odlaze s Ovoga svijeta, a one žive među nama, polahko se, najčešće zbog zdravstvenih problema, povlače iz džemata.
Nažalost, mlađi se naraštaji sve teže odlučuju „preuzeti palicu“ od svojih majki i nana, pri čemu nastaje praznina koju je teško popuniti.
Jasno, najpozvanije i najodgovornije da doskoče ovom problemu, jesu službe Islamske zajednice, koje bi trebale ponuditi analize i uzroke ovakvog stanja kao i rješenja i programe kojima bi se džemati pomladili.
Ovakav vid periodičnih susreta, jedan je od programa koji bi trebao zaživjeti i postati ustaljena praksa naše Zajednice, prepoznata kao dobar način uvezivanja i jačanja ženske snage svakog džemata.
Okupljanje omladine i odraslih na halkama Kur’ana, predavanjima i/ili iftarima, hvale su vrijedne prakse, ali nedovoljne da pokrenu i motiviraju na istinski korisno djelovanje za Zajednicu. Djelovanje, bilo da je riječ o humanitarnim akcijama ili aktivnostima brige o džematu, džamiji i njezinom okolišu, uglavnom se svodi na par istih pojedinaca, a tada se najbolje vide rezultati i (ne)plodovi ranije navedenih aktivnosti. A naposlijetku i tzv. ženskog aktivizma.
Vjerujući da promjene ne dolaze same od sebe, a želeći rasteretiti sve one silne žene „iz sjene“, najčešće domaćice, koje godinama pomažu djelovanje cjelokupne Zajednice, neophodno je, uz imame i muallime, dodatno animirati i mobilizirati zaposlenice Islamske zajednice kao i članice njezinih organa (Medžisa, Mešihata, Sabora) i drugih institucija, čiji osnivač je Islamska zajednica.
Sve one su najpozvanije, ali i najodgovornije, da svojim vlastitim primjerom, motiviraju i pokrenu žene iz svoje neposredne blizine na aktivizam u Zajednici.
A čekajući da se to i dogodi, Puležanska muallima mr. sc. Sadžida Jukan, idejna začetnica i glavna organizatorica Susreta, zajedno s kolegicama muallimama i brojnim aktivisticama Medžlisa Pula, učinila je vikend u Selcu, vikendom za pamćenje.
I baš po onoj poznatoj „kad se male ruke slože, sve se može“, pokazano je da uz iskren nijet, odličnu ideju, mrvu dobre volje i puno vrijednih žena, spremnih na odricanje i žrtvovanje vremena, znanja ali i materijalnih sredstva – nema cilja koji je neostvariv.
A naš cilj bio je jasan! Darovati dva dana sadržajnog edukativnog, vjerskog, kulturnog i zabavnog programa onima čija su odricanja najizraženija baš u ramazanu; onima koje prve ustaju a zadnje liježu; onima koje uz sve redovne poslove brinu o iftarskim i sehurskim soframa, nastojeći udovoljiti svim članovima porodice; onima koje iftare s’nogu kako bi stigle na teraviju; onima koje odvajaju iz svojih „štekova“ da bi pomogle humanitarne akcije i gradnje džamija…Onima koje već odavno ne drže tri, već četiri ćoška kuće.
U programu održanom u dvorani Taverna, hotela Marina, sudjelovale su muallime Džemila Herić (Dubrovnik), Suada Hadžić (Split), Besima Đikić i Meliha Hasanović (Rijeka), Minela Omanović i Sadžida Jukan (Pula), Ilvana Crnkić i Amila Škorić (Sisak), Melisa Arslani, Evela Kreštić i Lamija Alili (Zagreb) te džematlijke Hikmete Olomani, Semine Ali i Nađija Čaušević, koje su učile ilahiju na albanskom jeziku.
Kraćim predavanjima, prisutnima su se obratile muallime Besima Đikić i Suada Hadžić. Kroz program nas je vodila muallima Melisa Arslani, dok je pozdravne riječi na albanskom jeziku uputila muallima mr. sc. Lamija Alili.
Središnji dio programa, „provjeru znanja“ o ramazanu i postu, vodila je muallima Minela Omanović, a svi koji su tačan odgovor znali obrazložiti, za nagradu su dobili po kilogram palestinskih hurmi.
Uslijedila je potom nagradna igra, a vrijedne darove (poklon bonovi za iftare, hranu u pekarama, kozmetičke tretmane, nakit i sl.) osigurali su sponzori iz Pule, Siska, Zagreba, Dubrovnika i Rijeke. Neka ih Uzvišeni nagradi za sva dobra djela.
A kakvo bi to bilo okupljanje bez pravog, tradicionalnog ženskog sijela. Uz srcu mio sevdah kao i taktove bosanskih i albanskih tradicionalnih kola, sijelo je potrajalo do kasnih noćnih sati.
Vrjednujući napor svih sudionica predramazanskog susreta, ipak, ne možemo ne izdvojiti poseban napor koji su uložile džematlijke iz Dubrovnika, na čelu s muallimom Džemilom Herić, koje su prešle oko 500 km u jednom smjeru, kako bi bile dijelom ove lijepe ženske priče.
Iako će zvučati neskromno, zaključujemo kako je naša „misija“ ispunjena već i samom činjenicom što smo učinile sretnom najposebniju gošću, milu Azru, djevojku s Downovim sindromom iz Dubrovnika, čiji je val emocija preplavio cijelu dvoranu. Sve je vrijedilo samo zbog jednog Azrinog uzdaha zadovoljstva i suze radosnice.
Drugog dana druženja, posjetili smo mesdžid u Dramlju, koji pripada džematu Crikvenica, a u kojem se redovito klanja džuma-namaz.
Prema reakcijama i povratnim informacijama, Kolektiv muallima IZ-a u Hrvatskoj, uspio je dotaknuti mnoge duše i razbuditi ih baš navakat – desetak dana prije šehru-ramazana.
Lamija Alili